Kategorie

Informacja

Światowy Dzień Cukrzycy z AIDA Online
   0Komentarzy

Dzisiaj otworzyliśmy stałą akcję ?AIDA Online w słusznej sprawie?. Dzięki produktom oferowanym na tej akcji będziemy przypominać o sprawach ważny społecznie. Zachęcamy do sprawdzania, jakie produkty pojawiają się na naszej stronie w akcji ?AIDA Online w słusznej sprawie?.

1. Światowy Dzień Cukrzycy

W tym tygodniu przypominamy, że 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Międzynarodowa Federacja ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO - World Health Organization) uznały, że ten dzień ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie objawów i powikłań tej choroby*. Dlatego przypominamy o profilaktyce zdrowia i badaniach profilaktycznych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Polskiego Forum Profilaktyki**.

2. "Mam cukrzycę. Wezwij pomoc"

Każdy z nas może spotkać w życiu codziennym osobę z cukrzycą, która będzie potrzebowała pomocy. Niektóre z nich noszą opaski silikonowe z napisem: ?MAM CUKRZYCĘ. WEZWIJ POMOC?. Dlatego ważne są zrozumienie problemu i szybka reakcja. Potrzebę informowania o udzieleniu pierwszej pomocy dostrzegają również pracownicy miejskich komunikacji publicznych. Na stronie Poznańskiego MPK pojawił się artykuł na temat cukrzycy. Administratorzy wskazują na to, że każdy bez problemu może udzielić pierwszej pomocy, która może uratować czyjeś życie. W przypadku osoby przytomnej wystarczy podanie słodkiego napoju lub rozpuszczonego w wodzie cukru, pamiętając o tym, że nie należy podawać suchego proszku***. Jeżeli osoba jest nieprzytomna należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej, kontrolować ważne funkcje życiowe (np. oddech, pracę serca), zadbać o utrzymanie ciepła i przygotować się do ewentualnej resuscytacji w przypadku zatrzymania akcji serca****. W każdym przypadku należy wezwać pogotowie, dzwoniąc na numer 112 lub 999.

3. Społeczne aspekty cukrzycy

Ważne jest również uświadamianie problemu osobom, które pracują z dziećmi chorymi na cukrzycę. Nauczyciele i inni pracownicy, zainteresowani tym tematem, mogą znaleźć wiele cennych informacji w materiałach edukacyjnych***** przygotowanych przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii. Na stronie internetowej zostały umieszczone informacje nie tylko ze sfery typowo biologicznej, ale również społecznej. Dostępne pliki o tematyce związanej z diabetologią wskazują sposoby rozmawiania na temat choroby oraz w jaki sposób zorganizować pracę z dzieckiem chorym na cukrzycę.

Zachęcamy do codziennego angażowania się w pomoc, która jest bardzo prosta. Wystarczy nie być obojętnym i wezwać pomoc.

 

Zespół AIDA Online

*Więcej informacji na stronie Fundacji "Pomoc Młodym Diabetykom", http://diabeciaki.pl/index.php/aktualnosci/134-swiatowy-dzien-cukrzycy, 24.10.2014 r.

**Więcej informacji na stronie Polskiego Forum Profilaktyki, http://www.pfp.edu.pl/index.php?id=cukrzyca, 24.10.2014 r.

***Więcej informacji na stronie MPK Poznań, http://www.mpk.poznan.pl/bezpieczenstwo/pierwsza-pomoc/2157-pierwsza-pomoc-cukrzyca, 24.10.2014 r.

****Więcej informacji na stronie MPK Poznań, http://www.mpk.poznan.pl/bezpieczenstwo/pierwsza-pomoc/2157-pierwsza-pomoc-cukrzyca, 24.10.2014 r.

*****Więcej informacji na stronie Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, http://www.pfed.org.pl/materia322y-pfed.html, 24.10.2014 r.

Komentarze

Log in or register to post comments