Jak wybrać odpowiednią książkę dla sześciolatków?

Jestem mamą sześciolatka, więc staram się co jakiś czas wyszukiwać dla niego coraz to ciekawszych pozycji książkowych. Nie jest to łatwe, gdyż znaleźć odpowiednie książki dla 6 latka to nie lada wyczyn. Zawsze kieruję się konkretnymi zasadami, które są dla mnie bardzo istotne podczas wyboru tego typu lektur. Przede wszystkim ważne jest, aby taka książka nie tylko bawiła, ale także uczyła. Młody czytelnik oprócz przyjemności z danej fabuły, powinien wyciągnąć także pewne wnioski z literatury, które pozwolą mu lepiej funkcjonować w świecie. Duży nacisk stawiam także na wykonanie książki, więc istotne jest, aby była ona trwała, ładnie wykonana oraz pełna ilustracji. Mój syn szczególnie upodobał sobie dwie takie książki, które czytamy zawsze z wielką chęcią i do których co jakiś czas wracamy. 

W każdym wieku można zostać bohaterem 

Pierwsza z nich to książka “I Ty możesz zmienić świat”, której autorką jest Karolina Grabarczyk. Przyznam szczerze, że ta pozycja to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Jest to lektura, która pokazuje dzieciom, że nie tylko wielkie postacie historyczne, sportowcy czy muzycy mogą być autorytetami. Jest to lektura, która przedstawia kilkadziesiąt historii dzieciaków, które swoim życiem, zachowaniem potrafiły zmienić w jakiś sposób świat. Każdy potrzebuje w swoim życiu osób, na których warto się wzorować, dlatego najlepiej, aby były to postacie w wieku zbliżonym do naszych pociech. Polecam bardzo mocno tę książkę. 

Czy można bawić się w matematykę? 

Drugą książką, do której często wraca mój syn, jest pozycja pt. “Rymowane zagadki matematyczne”, która została napisana przez Elżbietę i Witolda Szwajkowskich. Jest to niezwykle ciekawa książeczka, która w bardzo przystępny sposób pozwala dzieciom zrozumieć pewne zagadnienia matematyczne, które zostają przedstawione w postaci wierszyków. Czytając zabawne rymowanki, mój syn od razu poszerza swoją wiedzę matematyczną. Dla mnie to naprawdę genialna pozycja dlatego polecam ją również dla Waszych sześciolatków. Warto.  

Czytelniczy świat 6 latka

Czytanie książek rozwija wyobraźnię człowieka, jego zasób słów i wrażliwość. Jest to forma spędzania wolnego czasu, która może być realizowana praktycznie w każdych warunkach, a przy tym niezwykle atrakcyjna. Dzieci również uwielbiają tę formę rozrywki, jednak przykład rodzi się z góry. A więc zadaniem rodziców jest pokazanie dziecku, że książki są świetną rozrywką.

Gdy mamy już 6 letniego czytelnika, chętnie udającego się w świat liter, warto wybrać dla niego jakąś adekwatną do wieku lekturę.

Istotne jest również to, że wiek 6 lat jest powoli rozpoczynającą się dziecięcą niezależnością. Dziecko coraz więcej chce samodzielnie odkrywać i znacznie więcej rozumie, czuje. Potrzebuje uwagi rodziców i odpowiedniego poprowadzenia. Jednym ze sposobów poprowadzenia dziecka we właściwym kierunku jest podsunięcie odpowiedniej książki dla 6 latka. Takiej, która dostosowana jest do możliwości intelektualnych czytelnika, jego zainteresowań, osobowości, a przede wszystkim wieku.

6 latek a książka

W wieku 6 lat młody czytelnik zaczyna traktować książkę trochę inaczej. Już nie jako zabawkę, ale zgodnie z funkcją jaką spełnia. Zaczyna uważniej przyglądać się ilustracjom, rozumie informacje zawarte w książce. Ponadto coraz większą uwagę przykłada do tekstu. W poprzednich latach życia dziecka, obrazki odgrywały pierwszoplanową rolę, teraz natomiast ważna jest także zawarta w książce historia. Utwory dla dziecka w tym wieku mogą być już nieco dłuższe, gdyż jego uwaga skupia się przez około 20-30 minut. Powoli można także wprowadzać w życie książeczki z postaciami negatywnymi, jednak ważne by nie zaczęły one stanowić wzoru do naśladowania.

Wpływ książek na rozwój 6 latka

Utwór pisany wpływa w głównej mierze na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Dzieci podczas słuchania opowieści, przeżywają jej treść, śledzą losy bohaterów w książce, kolejność zdarzeń. Bywa, że w zabawie odgrywają role z czytanego utworu. Zarówno wspólne czytanie utworu z młodym czytelnikiem, jak i oddanie się przez niego samotnej lekturze wpłynie pozytywnie na jego rozwój oraz na umocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem. Książki dla 6 latka rozwijające do nauki są dla niego furtką na otaczający go świat.

Przykładowe książki dla 6 latka

Opowieści o tym co w życiu ważne” Marek Michalak

– “ Szkoła magicznych zwierząt” Margit Auer

– “ Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcin Pałasz

Czy książki dla 6 latka mają wpływ na rozwój?

Szósty rok życia to przełomowy etap w życiu dziecka. Moment przejścia z przedszkola do szkolnej rzeczywistości wymaga przyjęcia na siebie nowych obowiązków i odpowiedzialności. Straszak zwykle potrafi już czytać lub tę umiejętność zaczyna zdobywać. Napędzane ciekawością poznawczą dziecko pragnie swój głód wiedzy zaspokajać poprzez własną aktywność. Ważną rolę odgrywa tu dorosły, który dzięki odpowiednim środkom dydaktycznym umożliwia młodemu człowiekowi proces poznawania świata. Odpowiednie Książki dla 6 latka dostępne m.in. w Bee.pl to doskonałe narzędzie wszechstronnego rozwoju.

Książka idealna dla 6 latka, czyli jaka?

Dominujące do tej pory kolorowe obrazki stopniowo eliminowane są przez litery. Proste i zrozumiałe dla dziecka zdania łączą się w interesujące wątki, wprowadzając w świat wyobraźni. Dzięki czytaniu książek uczeń szybko opanowuje nowe słownictwo, co udowodnione zostało licznymi badaniami. Słownik pierwszoklasisty poszerza się dziennie nawet o 20 słów, dlatego też warto dbać o jakość dostarczanej literatury.

Książki bliskie emocjom 6 latka

Okres osiągania gotowości szkolnej to moment stabilizacji emocjonalnej. Dziecko współodczuwa i mocno przeżywa wszelkie sytuacje. Utożsamianie z bohaterami ulubionych książek może pozytywnie przyczynić się do społecznego rozwoju.

Książkowe hity wśród dzieci – ponadczasowe klasyki czy współczesne trendy?

Rodzaj książki należy dopasować do preferencji i zainteresowań 6 latka. Nie bez znaczenia będzie tutaj płeć, cechy charakteru czy styl wychowania. Bajki, baśnie, wiersze, opowiadania – całe zaplecze literatury pięknej nadaje się dla dziecka, jeśli przekazuje wartość i jest dostępne na poziomie percepcyjnym.

Sławą wśród 6 latków cieszą się między innymi książki takie jak:

– “Mikołajek” – zbiór przygód małego chłopca, który potrafi wyjść obronną ręką z zabawnych dla czytelnika tarapatów,

– “Akademia Pana Kleksa” – znana książka Juliana Tuwima, gdzie niesforny uczeń zyskuje nowe umiejętności w niecodziennych warunkach,

– “Muminki” – tu strach przeplata się z aktami odwagi, skutkując rozwojem samodzielności.

Książki mają niezwykłą moc oddziaływania na intelektualny rozwój 6 latka, dlatego warto, aby były one rozsądnie dobierane do możliwości dzieci.